Lubiatowo

"Dom Rybaka" Wieża Widokowa we Władysławowie

Władysławowo / 42.31 km od Lubiatowa
Rodzaj:
rekreacyjne
Adres:
Władysławowo
Generała Hallera 19
Strona:
kliknij by pokazać
Email:
kliknij by pokazać
Telefon:
kliknij by pokazać
INFORMACJE GALERIA MAPA
Wieża Widokowa znajduje się w Domu Rybaka we Władysławowie.

„Dom Rybaka” mieszczący obecnie Urząd Miasta i szereg innych instytucji jest największą socrealistyczną budowlą, jaka powstała na Kaszubskim Wybrzeżu. Wznoszono ją w latach 1953-1956, by po rezygnacji z pełnych zamierzeń projektowych, oddać do użytku w czerwcu 1957 roku. Projekt tego obiektu został wykonany przez zespół architektów w składzie: inż. arch. J. Zaręba, E. Baranowski, W. Kasperski z Biura Projektów Budownictwa Morskiego w Gdańsku.

Od początku budowy rozmiar i przepych tego gmachu budził kontrowersje, tym bardziej, że rybakom najbardziej doskwierał brak własnych mieszkań. Jednak oficjalna, partyjna prasa zachwycała się jego komfortowym wyposażeniem imponującą bryłą, chwaliła ponadczasowe założenia.

Pomysłodawcą wzniesienia rybackiego Pałacu Kultury był ówczesny minister żeglugi Mieczysław Popiel, który po odejścia od władzy jego stalinowskich mocodawców musiał założyć za tę realizację samokrytykę. Budowa tego kompleksu kosztowała 20,5 mln złotych co było wówczas olbrzymią sumą.

Za te pieniądze powstało coś co prostego rybaka-któremu miał ten budynek podobno służyć- mogło przyprawić o zawrót głowy. Na wysokim parterze zlokalizowano piękny hol z posadzką wykładają płytkami terakotowymi, na lewo od holu nowoczesna kuchnia, garmażernia i pomieszczenia dla pracowników kuchennych. Po prawej stronie- część lecznicza: łaźnia rzymska i fińska, wanny solankowe i borowinowe, natryski, bicz wodny, dalej mechaniczna pralnia, suszarnia, prasowalnia, magiel elektryczny, magazyn na bieliznę. Na pierwszym piętrze- najbardziej reprezentatywny w tym pałacu znajdowała się duża i mała fontanna w środku, ścianami ozdobionymi malowidłami na płótnie, a także sala kinowa z estradą, sala wykładowa, gabinet dla racjonalizatorów, biblioteka, ogród zimowy z kawiarnią. Druga i trzecia kondygnacja była częścią hotelową. Znalazły się tu komfortowo urządzenia- i trzy- osobowe pokoje, każdy z łazienka i ubikacją. Łączna ilość miejsc noclegowych (łóżek) w pokoju wynosiła 150. W osobnych pomieszczeniach miały się znaleźć gabinety lekarski i dentystyczny, amplifikatornia, pokoje dla personelu medycznego.

Po zmianach politycznych w październiku 1956 roku, zdołano skreślić wiele pozycji z kosztorysu, oszczędzając w ten sposób kilka milionów złotych. Dopełnieniem budynku głównego jest wysoka wieża, na której mieści się obecnie taras widokowy pozwalający podziwiać rozległy widok na morze i okoliczny ląd. Dla rybaków wpływających do władysławowskiego portu spełnia ona również walor nawigacyjny.

Przyległa do budynku wieża jest symbolem i najbardziej charakterystycznym budynkiem we Władysławowie. Na ostatnim IX piętrze (45 m n.p.m.) znajduje się główny taras widokowy. Dla bardziej wymagających na wysokości 63 m n.p.m. udostępniono taras górny potocznie określany jako KULA. Z obu tarasów podziwiać można przepiękną panoramę Władysławowa i okolic a także: Morze Bałtyckie, Zatokę Pucką oraz przylądek Rozewie i Mierzeję Helską. Przy sprzyjających warunkach pogodowych widoczna jest również Gdynia.

POZA TARASAMI NA WIEŻY ZNAJDUJĄ SIĘ INNE ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

MUZEUM MOTYLI - III piętro
Ekspozycja udostępniona zwiedzającym zawiera zbiory motyli i owadów pochodzących z całego świata. Wystawa obejmuje ponad 70 gablot entomologicznych, w których zgromadzono ponad 3000 okazów: motyli, chrząszczy, pluskwiaków, straszyków a także pająków, skorpionów i innych stawonogów. Poza zbiorami entomologicznymi obejrzeć można kolekcję monet, zabawek, pamiątek i pułapek związanych z “owadzią tematyką”. Dla znawców tematu czeka do rozwiązania interaktywny test o motylach i 6 krótkich filmów edukacyjnych o życiu motyli. Na miejscu sklepik z pamiątkami, oczywiście związanymi z owadami. Prywatne muzeum motyli istnieje w tym miejscu od 2000 roku

WYSTAWA MAGICZNY ZAWRÓT GŁOWY - V piętro
Najnowsza atrakcje we Władysławowie. Magiczny Zawrót Głowy to miejsce, w którym odkryjecie tajemnice iluzji optycznych, paradoksów, dziwnych obrazów i zabawnych trików. Obejrzycie zabawki optyczne z XIX wieku i zasadę działania Zoetropu - pierwszego na świecie zmieniacza obrazów. To wszytko znajdziecie na niesamowitej wystawie do której dojdziecie przez najśmieszniejszy GABINET ŚMIECHU z 13 lustrami. Atrakcja polecana dla dorosłych i dzieci.

SKLEPIK Z KASZUBSKIMI PAMIĄTKAMI REGIONALNYMI - VIII piętro
Przy Kasach biletowych na VIII piętrze znajduje się wyjątkowy sklepik, w którym zakupić możecie pamiątki związane z Kaszubami.