Puckie hospicjum stacjonarne świętuje 10. urodziny. Z tej okazji w Żelistrzewie odbył się wyjątkowy jubileusz. Dziś w Wiejskim Domu Kultury uroczysta gala na 10-lecie hospicjum i 15 lecie stowarzyszenia.
Otwarcie puckiego hospicjum nastąpiło 19 września 2009 roku. Pomysł jego utworzenia pojawił się natomiast 15 lat temu, z inicjatywy księdza Jana Kaczkowskiego, późniejszego dyrektora placówki. Przez dziesięć lat funkcjonowania obiektu hospicjum bez wątpienia stało się wyjątkowo ważną placówką dla mieszkańców powiatu puckiego, a jego działalność stale się rozwija.
W piątek 27 września w Żelistrzewie odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu hospicjum. W wydarzeniach wzięli udział przedstawiciele hospicjum oraz liczne grono gości. Swojego wzruszenia i zadowolenia nie kryła dyrektor placówki Anna Jochim-Labuda.
- To wyjątkowy i wzruszający czas. To też moment, kiedy możemy pochylić się nad czasem całej działalności hospicjum — mówi Anna Jochim-Labuda. – Od pomysłu ks. Jana minęło tyle lat, a entuzjazm wciąż jest obecny. Mamy nadzieję, że te 15 lat to dopiero rozgrzewka przed kolejnymi latami działalności hospicjum, które na zawsze zagości w naszym regionie.
Wydarzenie odbyło się na sali Wiejskiego Domu Kultury. Wcześniej o godz. 17 w Puckiej Farze odbyła się uroczysta msza św. Z okazji 15 rocznicy utworzenia Stowarzyszenia: Hospicjum Puckie. Mszy przewodniczył biskup Zbigniew Zieliński.
Podczas oficjalnych uroczystości wręczone zostały wyróżnienia dla przyjaciół hospicjum i wolontariuszy wspierających placówkę.
- Praca w hospicjum jest dla mnie formą pomocą dla ludzi, możliwością poświęcenia im swojego czasu — powiedział nam w rozmowie Szymon Lessnau wolontariusz hospicjum — Czasami czytam książki pacjentom, karmię, robię porządki. Chociaż praca nie należy do lekkich, rozpoczynając ją, liczyłem się z trudami, które wiążą się z pracą w hospicjum.
Łącznie w Żelistrzewie 10-lecie hospicjum Puck świętowało przeszło 200 gości.
Obchody jubileuszu puckiego hospicjum to również doskonała okazja do wspomnień działalności i życia księdza Jana Kaczkowskiego. To on był głównym inicjatorem powstania placówki, a później jego dyrektorem.
- Był to człowiek wielkiego serca i wielkiego entuzjazmu dla innych ludzi — wspominał ks. Kaczkowskiego wójt gminy Puck. – Uczestniczyłem w rozmowach z księdzem Janem na temat budowy hospicjum i pozyskiwaniu środków na ten cel od samego początku. Jego entuzjazm był wyjątkowy i zaraźliwy — to dzięki niemu udało się zrealizować tę wyjątkową inwestycję — przypominał Tadeusz Puszkarczuk.
- Jestem kapelanem 6 i pół roku. Spora część działalności hospicjum wpisana jest w moje życie i kapłaństwo — opowiada ksiądz Janusz Przygodzki. – Staramy się prowadzić obiekt zgodnie z duchem ks. Jana Kaczkowskiego. Mam nadzieję, że uda się nam kontynuować jego misję.
Podsumowując, puckie Hospicjum od początku swojej działalności objęło opieką ponad 1.800 pacjentów wraz z rodzinami w placówce stacjonarnej, podczas gdy 1.700 pacjentów skorzystało z opieki domowej. Poradnia Medycyny Paliatywnej udzieliła około 5.000 kompleksowych porad lekarskich, pielęgniarskich, psychologicznych czy dietetycznych.
„Na co dzień udzielamy wsparcia osobom w chorobie, w żałobie oraz otaczamy opieką dzieci, które straciły bliskich. Jesteśmy dla ludzi, którzy potrzebują wsparcia i pomocy w trudnych chwilach choroby czy odchodzenia” – czytamy na stronie placówki.
Bez wątpienia dziś mało kto potrafi wyobrazić sobie funkcjonowanie regionu bez puckiego hospicjum. Jego istnienie z pewnością nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromny wkład i zaangażowanie ks. Jana Kaczkowskiego. To on przez lata sam zbierał fundusze na budowę, a potem na utrzymanie Hospicjum w Pucku. Hospicjum powstało i działa dzięki wpłatom tysięcy darczyńców. Dlatego, jak deklarują zarządcy placówki, po śmierci księdza Jana chcą kontynuować jego dzieło i spełniać jego ostatnie marzenie.
Przy okazji jubileuszu dyrektor placówki i wójt gminy Puck przypomnieli o trwających pracach rozbudowy obiektu. Planowy termin ukończenia prac przewidywany jest jeszcze na grudzień tego roku. Powstać ma 6 nowych pokoi i miejsc dla pacjentów.